Ana Sayfa Proje Yatırımcı Nasıl Etkilenir?

Yatırımcı Nasıl Etkilenir?

0

Yatırımcı Etkilemenin Bazı Temel Yolları var!

Bugüne kadar yaptığım incelemeler, gözlemler ve tecrübeler neticesinde yatırımcı arayanların karşılaştığı engelleri belirleyerek edindiğim bazı fikirleri sizlerle paylaşmak istedim.

Bir melek yatırımcıyı proje geminize almaya hazır olduğunuzda, onlara sadece bir proje götürmediğinizden emin olmanız gerek. Aynı zamanda bu projenin yürütülebilir, ayakları yere basan ve hayatta kalabilecek bir proje olduğunu da göstermeniz en kaçınılmaz gereklilik.

Melek yatırımcınızın karşısına çıktığınızda sizi zor durumda bırakmayacak bir kaç ipucunu takip etmek, proje geminizin su almamasını sağlayacaktır!

Bir projede bağlantı herşeydir!

Projenizden etkilenebilecek kişilerle iletişim kurmaya başlamadan önce yatırım kuruluşlarına, daha önce yatırım almış kişilere ve sivil toplum kuruluşlarına projenizi anlatın. Onlardan öğrenebildiğiniz kadar bilgiyi öğrenmeye bakın. Onlardan aldığınız geri bildirimler ile projenizin altını doldurarak ilerlemeye devam edin. Özellikle soru sormanızdan bıkmayacak insanlar bulursanız, kendinizi şanslı hissedebilirsiniz!

Bu soruları sorduktan ve projenizi temel rayına oturttuğunuza emin olduktan sonra, projenin size getireceklerinden sonra, atacağınız adımları dahi düşünün. Gelecek adımları düşünmek hayalperestlikten çok ötede, bir yatırımcıyı etkileyebileceğiniz en güçlü argümanlarınızdan olabilir!

Muhtemel Sonuçları Planlayın

Yatırımcılar projenizden daha fazlasını, yani projenizin tuttuğunu düşünmek istiyor. Henüz yatırımcınızdan para almaya başlamadan, müşteri elde etmeniz zor olsa da müşteri kazanmak için yapabileceklerinizi göstermeniz gerekir. Böylece birilerinin bu projeyle ilgilendiğini gösterebilirsiniz. Henüz elinizde olmayan bir parayı dağıtmak için planlamalar yapmadan önce, projenin dışına çıkarak müşteri elde etmenin yollarını düşünüp buna uygun bir şekilde hareket edin.

Ekip Olmadan Olmaz!

Projenize farklı insanları dahil edin, çünkü onlar olmadan-olmaz! Yatırımcılarınızın ekibinizde bulunan arkadaşlardan ve onların projedeki katkısından haberdar olmasını sağlamak sizin için güçlü bir argüman olacaktır.

Kazançları Vurgulayan Sunumlar Yapın

Size yatırım yapacak olanların, neden sizinle çalışmaları gerektiğini doğru şekilde anlatacak sunumlar hazırlayın. Fikrinizle ilgili heyecanınız değil, fikrinizin size kazandıracağı rakamlar yatırımcılarınızı ilgilendiriyor.

Yatırımcılar sizin için bir çekten daha fazlası!

Para çok güzel bir destek unsurudur ama, sadece yol paranızı veren bir yatırımcı değil, size yol gösterecek bir yatırımcı arayın. Deneyimli bir yatırımcıyla çalıştığınızda para ile satın alınamayacak bilgi ve becerileri onlardan öğrenebileceksiniz.

Melek yatırımcı arayan proje sahibi iseniz, ipucu ve püf noktalarını iyi anlayarak hareket etmelisiniz. Zamanınızı boşa harcamayarak çalışıp, yatırımcı karşısına çıktığınızda zamanını boşa harcamadığınızı ona hissettirmeniz gerekiyor. Ne yapacağınızı doğru şekilde yatırımcınıza anlatırsanız, doğru şekilde destekler almanız kaçınılmaz olacaktır.

Tüm bunları dikkate alarak hareket ettiğinizde, projenize destek alarak girişiminizi kitlelere eriştirebileceksiniz diye düşünüyorum!