Turizm Sektöründe Kariyer

Neden Turizm okumalıyım, turizm okunur mu? gibi sorularla kafanızı işgal edeceğiniz tercih günleri geliyor, tabi çoktan Turizm Sektörü Kariyerinize başlamış ve bu yolda ilerliyor da olabilirsiniz. İlerlediğiniz bu yolun içeriden oldukça sıkıcı olduğunu düşünseniz de gözünüzden kaçan bazı noktalar olabilir. Turizm sektöründe kariyer yapmadan önce bu konuyu düşünün diye sizin için bir kaç şey derledim.

Turizm sektörü dışarıdan bakıldığında herkes tatil yaparken çalışmak gibi görünse de farklı yönlerle çevrilmiş bir meslektir aslında. Bu mesleği seçmek üzereyseniz veya seçtiyseniz, size neden bu sektörde kariyer yapmanız gerektiğini anlatan bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim!

Öncelikle, insanlara daha önce deneyimlememiş oldukları duyguları yaşatmanın tadını çıkarırken, yaşadıkları deneyimleri dünyanın dört bir yanından insanlara ulaştıracakları için inanılmaz bir reklam gücüne sahibiz! Yani isminizi duyurmak için oldukça güçlü bir silahınız var!

Güzel olanı paylaştırır!

Turizm, bir bölgenin eşsiz ve özel özelliklerini göstermek için fırsatlar sunar. Siz bu fırsatları insanlara gösterirken kendinizi de bu güzelliklerle harmanlayarak, insanların hayatlarına dokunmanızı sağlar!

Sürekli Yenilenen Deneyimler Sunmanızı Sağlar!

Turizm Sektöründe Kariyer yapma isteğinizi arttıracak bir konu daha!

Turizm sektöründe çalışanlar olarak işimizi doğru yaparsak, misafirlerimize sınırsız deneyimler sağlayabiliriz ve her biri bu tecrübeyi her deneyimlediklerinde farklı bir şekilde algılar ve her deneyimlediklerinde farklı yönlerini görerek etkilenir.

Sorunlarla Mücadele Etmeyi Öğretir

Bu konu Turizm Sektöründe kariyer yapma isteğinizi azaltır mı, çoğaltır mı bilinmez ama başarabilirseniz Turizm Sektörü Kariyeri’niz oldukça yükseğe taşıyacaktır!

Turizm; her saniye, çözülmesi gereken problemler çıkartan bir sorunlar zinciridir. Çözüm bulma kabiliyetinizi, sürekli problem üreten bir ortamda ucu açık bir macera parkurundaymışçasına geliştirebilirsiniz. Bu yeteneğinizi ne kadar geliştirebilirseniz o kadar başarılı bir Turizmci olacağınız ise su götürmez bir gerçek!

Harika İnsanlarla Tanışmanıza olanak Sağlar

Turizm, işinizi yaptığınız alanda sizinle aynı tutkuyu paylaşan insanlarla çalışma fırsatı sunmanın yanı sıra, gelen misafirleriniz dolayısıyla her yaş ve meslek grubundan insanlarla tanışmanıza imkân sağlar. Bu işinizi yaptığınız seneler boyunca devam edecek olan bir iletişim gücü sağlayacaktır.

Sürdürülebilir Olmayı Öğretir

Turizmin belki de ekonominin diğer herhangi bir sektöründen daha aktif olması sebebiyle; ekonomi, sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilirliği sağlamak için bir Turizm Profesyoneli olarak fırsatlar kazanmanızı sağlayacaktır.

Her Alanda Kullanılabilir Beceriler!

Turizm sektöründe kullanılan ve kazanılan beceriler dünyanın hemen hemen her yerinde kullanılabilir. Örneğin birçok tur rehberleri yıl boyunca çalışır, dünyayı dolaşırken değişen mevsimleri mesleklerinin bir parçası olarak görürler. Ayrıca, turizm sektöründe kullanılan uygulamalar diğer işletmelerde de kullanılabilir. Böyle baktığınız zaman, değişen mevsimlere bile ayak uydurabilen, her sektöre inanılmaz derecede adapte olacaktır!

Turizm bir büyüme Endüstrisidir

Şu anda, turizm dünyadaki 852 milyar dolarlık bir endüstri! Kanada’da 75 milyar dolarlık bir sanayi ve İngiltere’de 13.8 milyar dolarlık bir sanayi olduğunu varsayarsak. Bu tarım, ormancılık ve balıkçılık kombinasyonundan daha büyük bir endüstriyi oluşturuyor, hatta o sektörleri besliyor!

Çeşitli İş İmkanları!

Üst düzey yöneticilikten sağlam maceralara atılabileceğiniz seyahat rotalarına, kasabalardan büyük metropollere kadar çeşitli alanlarda işinizi yaparken eski uygulamalardan son teknolojiye kadar her türlü durumla karşı karşıya kalarak ilginç deneyimler kazanmanızı sağlayacak çeşitli iş imkanları bulunuyor.